Jak z dysleksji uczynić mocną stronę?

Jak z dysleksji uczynić mocną stronę?

Jako ludzie mamy tendencję do skupiania się na tzw. problemach i szukaniu w nich wymówek i przyczyny własnych niepowodzeń. A gdyby tak nauczyć się obchodzić owe przeszkody i niedociągnięcia by odkryć potencjał i wyrobić własną ścieżkę sukcesu?

Przytoczę historię pewnego człowieka, który urodził się 11.03. 1941 r w Illinois na farmie i jako dziecko miał ogromne trudności z pisaniem i czytaniem co fachowo się zwie dysleksją. Chłopak radził sobie” jakoś” w szkole głównie dzięki ogromnemu zaangażowaniu matki, która czytała mu na głos książki, gdyż odkryła, że jej syn uczy się przez zapamiętywanie. Okazuje się, że dyslektycy zwykle mają bardzo dobry słuch i pamięć stąd najwięcej uczył się zapamiętując to co usłyszy.

Od małego zafascynowany był prawem i oglądał programy o prawnikach marząc by być jednym z nich. Z uwagi na dysleksję nie poszedł jednak w tym kierunku wiedząc , że w USA nie obowiązuje prawo kodeksowe a precedensowe i trzeba naprawdę dużo czytać i się uczyć. Pracował w budownictwie, całkiem dobrze zarabiał lecz jego żona widziała jak bardzo nadal fascynuje go prawo. Zmotywowała go by poszedł na studia prawnicze.

Odkrył, że dzięki temu , że uczy się przez zapamiętywanie wyłapywał najważniejsze wnioski z każdej sprawy, wysłuchując rozpraw zapamiętywał całe mowy i wyroki. W ten sposób nie tylko ukończył studia ale też stał się jednym z najsławniejszych prawników. Nazywa się David Boies, któremu powierzano najgłośniejsze sprawy w USA.

Ta historia dowodzi, że podstawowe w życiu jest szukanie sposobu na własne szczęście, umiejętność zamiany wady w zaletę. Jeśli wiemy dlaczego coś mamy robić to znajdziemy sposób.

Jeśli jesteś rodzicem, nauczycielem dziecka z dysleksją to wykorzystuj najprostsze narzędzie -dyktafon i nagrywaj dziecku całe rozdziały, notatki, słówka z języków i to zarówno wymowę jak i pisownię. Dzięki temu dziecko może sobie odtwarzać nieskończoną ilość razy to na co ty poświęcisz parę minut. W ten sposób dajesz mu wędkę a nie rybę.

Jedno jest pewne, dziecko z dysleksją potrzebuje wsparcia i więcej pracy lecz jeśli znajdziesz sposób to pokażesz mu , że wszystko jest możliwe. Wykorzystuj słuch i pamięć dziecka w zapamiętywaniu materiału. Zaufaj mi, mam do czynienia z dysleksją i to działa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pole z * są wymagane